מדריך לאיתור ערכים חסרים בוויקיפדיה העברית – ערך חדש

התבקשת לבחור ערך חדש לכתיבה? הנה מספר דרכים לעשות זאת.

  1.  יש לעבור על סילבוס הקורס ולאתר מילות מפתח או תחומים ספציפיים בהם יעסוק הקורס.
    יש לבדוק האם ערכים על נושאים אלו קיימים בוויקיפדיה העברית. שימו לב: לעתים ישנה יותר מדרך אחת לאיית או לנסח את כותרת הערך. לכן יש לבדוק גם ערכים דומים או מונחים שייתכן ורשומים בניסוח או איות מעט שונה או במינוח עברי ולא לועזי  (לדוגמה – שיווק דיגיטלי, מפנה לערך 'שיווק באינטרנט'. ערך בנושא 'ניהול ארגוני' אינו קיים אך קיים ערך בשם 'ייעוץ ארגוני').
  2. קישור אדום בערך, מייצג ערך שאינו קיים עדיין, אך ראוי שייכתב. אם בערך בו עיינת יש קישורים אדומים, אלו עשויים להיות נושאים רלוונטיים למטלה.
  3. בתחתית הערך מצוינת הקטגוריה אליהן משתייך הערך. הקטגוריה תכלול בתוכה את כל הערכים באותו הנושא. ניתן לבדוק את הרשימה – עד כמה היא מקיפה? האם חסרים בה פרטים? כך ניתן לקבל תמונה כוללת יותר באשר לכיסוי הנושא בוויקיפדיה העברית.   ניתן להשוות את הערכים בקטגוריה בעברית, לאלו שבקטגוריה באנגלית ולבחון אילו ערכים קיימים באנגלית וחסרים בעברית (את הקטגוריה באנגלית ניתן למצוא בלשונית 'דף זה בשפות אחרות' בסרגל הכלים מצד ימין).
  4. לתשומת לבך – לא כל ערך שנכתב באנגלית צריך להיכתב בעברית. מדובר בכלל אצבע שאינו מחייב אך ניתן להיעזר בו כדי לקבל הערכה. לדוגמה, יש להימנע מכתיבת ערכים על אירועים, תופעות או מנהגים בעלי שייכות לתרבות ספציפית, שסביר שאינם מוכרים בישראל (לדוגמה – Black friday ההינו מנהג אמריקאי המוכר גם בישראל ועל כן הוא זכה לערך בוויקיפדיה העברית. לעומת זאת, Green monday איננו תופעה רווחת בישראל נכון להיום, ולכן אין הצדקה ליצור ערך עליו בוויקיפדיה העברית).
  5. יש להימנע מלכתוב על חברות מסחריות, היות ואלו נתונות לקריטריונים קשיחים של זכאות לערך בוויקיפדיה העברית. כמו כן, אם ברצונך לכתוב על אישיות, יש לבדוק היטב שהוא עומד בקריטריונים של ויקיפדיה העברית. אתם לא בטוחים? מוזמנים להתייעץ איתנו…
  6.  לא מצאתם נושא בעצמכם? אתם מוזמנים להיעזר בקהילת ויקיפדיה העברית!
    קהילת ויקיפדיה העברית יצרה רשימות עבור נושאים בעלי חשיבות אנציקלופדית שטרם נכתב עליהם ערך. חלק מנושאים ניתן לאתר באמצעות שימוש בדפי הפורטלים של ויקיפדיה. דפים אלה מהווים שערי כניסה אטרקטיביים לתחומי תוכן שונים. הגעה אל רשימת הפורטלים הקיימים מתבצעת ע"י לחיצה על לשונית 'פורטלים' שנמצאת בסרגל הכלים, בצד הימני של המסך, (או בלחיצה על קישור זה).  בדרך כלל, בתחתית דף פורטל נמצאת לשונית הנקראת 'קדימה, לעבודה' ובה תוכלו למצוא קישורים לדפי "ערכים מבוקשים" או "בקשת ערך". שם תוכלו למצוא רשימה של ערכים חסרים בנושא. עברו על הרשימה והחליטו האם הנושא מתאים ורלוונטי עבורכם.

לאחר בחירת הנושא המוצע לערך, יש לשלוח את הנושא לאישור המרצה. אין להתחיל את תהליך הכתיבה עד לקבלת אישור. בהצלחה!


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/eduwikimediaorg/public_html/wp-includes/functions.php on line 3786