חמש סיבות מדוע כדאי ללמד עם ויקיפדיה

תמונה: אוראל כהן/ ויקימדיה ישראל uploaded by Chen - WMIL for Wikimedia Israel

בסקר עמדות שנערך בארה"ב באביב 2016 בקרב מרצים ששילבו את ויקיפדיה בתכנית הלימודים, 98% מהנשאלים השיבו כי ימשיכו ללמד עם ויקיפדיה גם בעתיד. ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים, שהראו שביעות רצון גבוהה של מרצים וסטודנטים מתהליכי למידה עם ויקיפדיה. מה יש בכלי הזה שגורם לאלפי מוסדות ומרצים אקדמיים בעולם להתאהב בו, ולמה הם בוחרים בו שוב ושוב?

 1. כי ללמד עם ויקיפדיה זה חדשני.
  מרצים שהשתתפו בסקר ציינו שפרוייקט העלאת ערך מאפשר לסטודנטים לגשת למשימת כתיבה מפרספקטיבה חדשה וגורמת להם להבין כמה ידע ממשי רכשו במרוצת לימודיהם. העבודה בפלטפורמה טכנולוגית חדשנית מזמנת לתלמידים אתגרים של ניתוח ידע, ושכתוב, ביסוס מידע, איתור והטמעת מקורות, חשיבה יצירתית, וכישורי כתיבה והבעה, תוך שמירה על רמה אקדמית ומקצועית גבוהה
 2. כי ללמד עם ויקיפדיה זה מלהיב.
  ממצאי המחקר הראו כי תהליכי העלאת ערך בוויקיפדיה יוצרים התלהבות ועניין בקרב הסטודנטים לצד מוטיבציה גבוהה להשלים את המשימה בצורה מיטבית. התלהבות זו מסייעת למרצים להשיג בצורה מיטבית את המטרות האקדמיות שמוגדרות בתחילת כל קורס.
 3. כי ללמד עם ויקיפדיה זה אפקטיבי.
  87% מהמרצים הנשאלים ציינו שלפרויקט ויקיפדיה ערכים מוספים רבים ואפקטיביות רבה יותר מתהליכי למידה מסורתיים: בפיתוח חשיבה ביקורתית, כישורי כתיבה, כישורי אוריינות ומדעי המידע, מיומנויות של שיתוף פעולה ושל תקשורת אינטרנטית.
 4. כי ללמד עם ויקיפדיה זה אמיתי.
  מרצים ציינו כי העובדה שתוצרי הכתיבה נקראים לעיני מיליוני אנשים "אמיתיים" ברחבי העולם, מניע את הסטודנטים להגיש תוצרי כתיבה מעולים ולפתח עין ביקורתית ביחס למקורות המידע בהם השתמשו בתהליכי הכתיבה. ההבנה שיש בהנגשה של מידע מהימן תרומה ממשית לציבור הרחב– גורמת לסטודנטים להתייחס לפרוייקט לא כעוד עבודה להגשה אלא משימה בעלת חשיבות ציבורית.
 5. כי ללמד עם ויקיפדיה זה חברתי.
  כשסטודנטים כותבים או מטייבים ערך כמטלה אקדמית, הם תורמים ליצירת ידע חופשי לאנשים ברחבי העולם שלא זוכים לנגישות להשכלה אקדמית או אפילו לספריה או מאגרי מידע איכותיים. אין תרומה טובה מזו למחקר, להתמקצעות ולהפצה של ידע, למען חברה טובה יותר.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/eduwikimediaorg/public_html/wp-includes/functions.php on line 3786